Su ve Metabolizma

 

Vücudumuzun yüzde 60-70’ini suyun oluşturduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ve tabi ki yeterli miktarda su içmenin de sağlıklı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Vücudumuzun temel besin ihtiyacı olan suyun, düzenli ve yeterli tüketildiğinde faydaları oldukça geniştir. Kalp dostu olan su, cildimize ışıltı kattığı gibi, saçlarımıza da ışıltı katar. Kadınların sağlıklı bir gebelik geçirmelerini sağladığı gibi, emziren annelerin en önemli süt yapıcı kaynağıdır. Böbrek, kabızlık, stres, reflü, beyin, kas gibi birçok konuda etkin rol oynamaktadır. 
Vücudumuz için vazgeçilmez besin olan su, bedenimizde mucizeler yaratarak tüm organlarımızı etkilediği gibi zinde yaşam için olmazsa olmazdır.  Yeterince su tüketmek vücutta metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. 
Sağlığımız için son derece önemli olan su aynı zamanda zayıflamada etkili midir? Tabi ki evet. Hatta su içmeden kilo vermenin imkansız olduğunu bilmelisiniz. Su olmadan kalori yakmak mümkün değildir. Alınan kalorilerin yanmasına destek istiyor iseniz susuz kalmayın
Gün içinde tüketilen su, metabolizmanın çalışmasını hızlandırır ve bu da zayıflamaya yardımcı olur.   Suyun gerçekten kilo vermenizi sağlamasını istiyorsanız, her gün en az 8-10 bardak su içmelisiniz.
Bol su içmek, aşırı yemek yemenin önüne geçmektedir. Doygunluk hissi verir ve iştah kontrolünü sağlar. Gün ortasında aşırı yemek yeme ihtiyacı hissediyorsanız bir şeyler yemeden önce su içmeyi deneyin. Su içtikten yarım saat sonra hala aç olup olmadığınızı kontrol edebilir, gereksiz kalori almaktan kurtulabilirsiniz. Yemeklerden önce içilen su midede doygunluk yarattığından daha az yemeyi de sağlamaktadır. 
Sindirim sistemine yardımcı olan su kalp, karaciğer böbrek dahil pek çok organın çalışmasına yardımcıdır. Günlük alınması gereken su alınmaz ise sindirim sistemimiz güçsüz düşer ve çalışması zayıflar ve yağ yakımı düşer. Tüm bunlar tabi ki kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Vücudunuza aldığınız 1 litre su sindirim sisteminizin 1000 kaloriyi yakmasına destek sağlar. 
İhtiyacınızdan daha az su içmek enerjinizin düşmesine neden olur. Kas hücreleri ihtiyacınız olduğu kadar su alamaz ise kas yorgunluğu yaşarsınız ve kendinizi güçsüz hissedersiniz. Enerjinizi korumak için yeterince su almanız gerekmektedir.