Güzelliğimizi Suya Borçluyuz


Aşırı su içmenin zayıflattığına dair inanış doğru mudur? 

Durmadan sürekli su içerek zayıflamak tek başına mümkün değildir.  Aksine dolaşım sisteminden kaynaklanan selülit problemi olan kişilerin çok fazla su içmekten şişkinlik yaşayabilirler. Gereğinden çok fazla su tüketimi vücudu zorlar. Vücut fazla suyu atmakta zorlanır ve ödem oluşmasına neden olur. 

Su tatlanabilir mi?

Tabi ki tatlandırılabilir. Güzel kokulu ve sindirim sistemine iyi gelen bitkiler ile tatlanıp yararlı hale getirilebilir. 

Yazın daha fazla su içmek mi gerekir?


 Yazın mutlaka daha fazla su içmek gereklidir. Terleyen vücut su kaybeder.  Kaybedilen suyun yerine konması gerekir. Bu sebeple yazın daha fazla su içmek önemlidir. 

Deride su var mıdır?

İnsanların cildinin yüzde 50 si sudan oluşur. Tabi ki kişi yaş ve cinsiyetine göre farklılık gösterir.  Bebeklerde bu oran yüzde 80 iken erkeklerde bu oran yüzde 60 kadınlarda ise yüzde 50 dir. Cildin parlak ve ışıltılı görünmesini sağlayan derinin epiderm tabakasındaki su miktarıdır. 

Cilt güzelliği için gerekli midir?

Vücutta bulunan su acil durumlarda organizmanın yıkanmasını sağlar. Temel görevlerinden bir tanesi vücut ısısını regule ederek cildi sağlıklı tutar. Bu sebeple güzellik için su gereklidir. Kozmetik maddelerinin içeriğinde su olması da önemlidir. Kozmetik malzemelerin içeriğine bakmanız bu sebeple önemlidir. 

Nemlendirme nasıl olur?

Su içinde tüm hücrelerin yıkandığı sıvıdır. Vücuttaki suyun azalmasıyla cilt kuruyarak pul pul olur. Suyun eksikliğinde ciltte gözenekler de oluşabilir. Deriyi, dokuyu suya doyurmak ve hücreleri destekleyerek bu durum engellenebilir. Dermis ihtiyaç duyduğunda epidermise su verebilmek için suyu emerek bünyesinde tutar.  Suyu yeterli miktarda alarak nemlendirme işlemini içeriden yapabilirsiniz. 

Su makyaj temizleyici olabilir mi?

Temizleme sütü ya da köpük ile temizlemek yeterli değildir. Yüzün bol su ile durulanması cildin tazelenmesi için gereklidir. Özellikle yaz döneminde cildin hem içerden hem dışarıdan bol suya ihtiyacı vardır. İçinde granürlerin olduğu temizleme jelleri cildi ölü hücrelerden arındırmaya yarasa da suyun canlı ve parlak olması için su ile desteklenmesi önemlidir.