slayt 4 Depo end1 end2 slay44 Slayt8 slayt9 slayt9 sliderbn1 sildır End4 sliderbn2

Bebeklerde Su TüketimiSu tüketimi bebekler için de çok önemlidir. Bebeklerin de yetişkinler gibi düzenli olarak su içmeleri gerekir. Ancak bebeklerin su tüketimi, gelişim dönemlerine göre farklılık gösterir. İlk 6 ay bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidirler. Bu dönemde anne sütü ile beslenen bebeklerin su ihtiyaçlarının tamamı, anne sütünden karşılanır. Bu nedenle bebeklere ilk 6 ay boyunca su verilmesi gerekmez. Anne sütü alamayan bebekler için de durum farklı değildir.

Hazır mama ile beslenen bebekler de, mama hazırlanırken kullanılan sudan ihtiyaçlarını karşıladıkları için onlara da ayrıca su verilmez. Bu dönemde bebeklere su verilmesi su ile tokluk hissi yaşayarak yetersiz besin almalarına sebep olabilir. Bebeklerin bağışıklıkları çok güçlü olmadığı için verilen suyun bakteri ve mantar enfeksiyonlarına sebep olması da söz konusu olabilir. Özellikle emme sonrasında bebeğin ağzında anne sütü kalmaması için su verilmesi yanlış bir davranıştır. Anne sütü ağızda bakteri ve mikrop oluşumunu önleyecekken, ağızda kalan sütün su ile temizlenmesi bu bölgede enfeksiyon oluşma riskini arttırır.

6. aydan itibaren ek gıdalara geçilmesiyle birlikte bebeklere su verilmeye başlanır. Bu dönemde bebeklere 2-3 saatte bir su verilebilir. Bebeğe verilecek suyun miktarı bebeğin kilosuna, boyuna, metabolizma hızına, terleme miktarına, idrar yapma miktarı ve oda sıcaklığına göre değişir. 1 yaşındaki bir bebeğin günlük su ihtiyacı yaklaşık 750 mililitredir. Ancak bebeğe su verilirken bunun için bir sınırlama getirilmemesi gerekir. Bebeğe, onun tanıdığı ve sevdiği bir bardak ya da suluk ile su verilmeli, belirli aralıklarla bebeğe su içmesi teklif edilmelidir. Bebek su içmeyi reddediyorsa da ısrar edilmemeli, daha sonra tekrar teklif edilmelidir.

Emeklemeye veya yürümeye başlayan bebeklerin ve çocukların yeterli su tüketebilmeleri için de su içtikleri bardak ve suluklar göz önüne ve kolayca ulaşabilecekleri yerlere koyulmalıdır. Bu şekilde bebekler ve çocuklar ihtiyaç duydukları kadar suyu kendileri kolaylıkla tüketerek ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Bebeklere verilecek suyun özelliklerine de dikkat edilmesi gerekir. 12. ayın sonuna kadar bebeklere kaynatılmış ve soğutulmuş su verilmelidir. 1 yaşından itibaren ise hijyeninden emin olunan ve fazla sert olmayan sular bebeklere kaynatılmadan da verilebilir.

Bizden Haberler
Bebeklerde Su Tüketimi03/09/2019
Su tüketimi bebekler için de çok önemlidir. Bebekl...
Bebeklerde Su Tüketimi03/09/2019
Su tüketimi bebekler için de çok önemlidir. Bebekl...
Damacanada Sularında ki Gizli Tehlike03/09/2019
Sağlık deyince aklımıza ilk gelen tabiki sudur. Çü...
Neden Su Arıtma Almalıyım04/06/2019
Neden Su Arıtma Almalıyım
En İyi Su Arıtma Cihazı Nasıl Olmalı03/01/2019
En İyi Su Arıtma Cihazı Nasıl Olmalı
Yeni Ürünler
Markalarımız

Müşteri Yorumları

Talha Temiz 31/01/2019

Su Arıtma Cihazı zamanında teslim edildi. En iyi su arıtma cihazını aldığımı düşünüyorum. Damacana ..

Sebahat Şekerci 05/01/2019

Fokuserbaa Su Arıtma Sistemleri çok başarılı bir firma. Ben 10 Senedir arıtma cihazı kullanıyorum. ..

Ecem Demir 13/12/2018

Fokus su arıtma cihazi anlatılmaz yaşanır piyasadaki cihazların çok ötesinde bir cihaz. Nsf onayı ve..